Uchwała Nr IV/18/07
Uchwała Nr IV/18/07
Rady Gminy Sztabin
z dnia 9 marca 2007r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007.
Na podstawie art. 41 ust. 1, 2 i art.182 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r., Nr 147, poz. 1231, z 2002r., Nr 167, poz. 1372, z 2003r., Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz. 1143, z 2004r., Nr 29, poz. 257; Nr 99, poz. 1001; Nr 152, poz. 1597; Nr 273 poz. 2703; Dz. U. z 2005r., Nr 23 poz. 186, Nr 132 poz. 1110, Nr 155, poz. 1298, Nr 179, poz. 1485; z 2006r., Nr 170, poz. 1217, Nr 171, poz. 1225, Nr 220, poz. 1600) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sztabin.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
Stanisław Anuszkiewicz
Załącznik do
uchwały Nr IV/18/07
Rady Gminy Sztabin
z dnia 9 marca 2007r.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Rozdział I
Wprowadzenie
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwany dalej Programem jest podstawowym dokumentem określającym zakres i formę realizacji działań profilaktycznych i naprawczych zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych i wspierania przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie i usuwanie następstw nadużywania alkoholu i narkotyków. Program na rok 2007 jest kontynuacją zadań realizowanych w latach ubiegłych. Podstawę prawną do opracowania Programu jest ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r., Nr 147 poz. 1231 z późniejszymi zmianami) zwana dalej Ustawą, ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493) oraz ustawa z dnia 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami).
Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do działań własnych gminy (art. 4 ustawy). Podobnie przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy, zgodnie z art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
Rozdział II
Zadania
- Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu .
- Udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
- Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych
- Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
- Podejmowanie interwencji w związku z naruszaniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
- Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie Centrów Integracji Społecznej.
Zadanie: Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla osób uzależnionych od alkoholu.
Działania:
- Współfinansowanie działań terapeutycznych prowadzonych przez Poradnię Odwykową w Augustowie, do której kieruje się lub sam się zgłasza mieszkaniec naszej gminy.
- Opłacanie opinii biegłych (psychologa i psychiatry) w przedmiocie uzależnienia od alkoholu dla osób kierowanych przez Gminną Komisję d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych..
- Udział w szkoleniach dotyczących uzależnień i przemocy.
- Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno – profilaktycznych dotyczących istoty uzależnień.
- Kontynuowanie programu psychokorekcyjnego dla kierowców, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości.
- Zorganizowanie punktu konsultacyjnego w celu udzielenia doradztwa socjalnego lub prawnego osobom z problemami alkoholowymi.
- Doposażenie pomieszczeń przeznaczonych na zajęcia terapeutyczne, grup wsparcia i punktu konsultacyjnego.
- Zapewnienie szkoleń liderom klubu abstynenta w celu wspierania abstynencji.
Zadanie: Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
- Współpraca z instytucjami (Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, szkoły, Ośrodek Pomocy Społecznej, sąd rodzinny, centrum pomocy rodzinie itd.), mogą pomóc rodzinie w rozwiązywaniu jej problemów, wynikających z nadużywania alkoholu przez rodziców.
- Współpraca służb z terenu gminy na rzecz przeciwdziałania przemocy.
- Organizowanie szkoleń dla osób współuzależnionych realizowanych przez specjalistów psychoterapii uzależnień (dofinansowanie usług z tego zakresu)
- Prowadzenie działań edukacyjnych promujących abstynencję w ciąży – szkolenie przez lekarza na temat Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)
- Zwrot kosztów za bilety osobom podejmującym leczenie ambulatoryjne w zakładach lecznictwa odwykowego.
- Instytucjonalne motywowanie uzależnionych od alkoholu do podejmowania terapii odwykowej.
- Pozyskiwanie do współpracy wolontariuszy, korzystanie z ich wsparcia.
Zadanie: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.
Działania:
1. Prowadzenie na terenie szkół programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży Np.: Program „Debata” klasom V-VI, Program „NOE” - gimnazjalistom
2. Jednorazowe, krótkotrwałe akcje (konkursy, przedstawienia teatralne i inne) jako uzupełniające systematycznie realizowane programy.
3. Podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym dla rodziców, których celem jest wspieranie abstynencji dziecka – prowadzenie grup wsparcia, konsultacja specjalistów, Ogólnopolski telefon „Pomarańczowa Linia” 0801140068 (od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 20.00)
4. Wspieranie programów realizowanych przez młodzież, przeszkolenie liderów młodzieżowych, wspieranie wolontariatu.
5. Włączenie dzieci w działanie różnych kół zainteresowań, w zajęcia pozalekcyjne, zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami dzieci, współfinansowanie opiekunów, zapewnianie dzieciom nagród, zakup materiałów do przeprowadzenia tego typu zajęć.
6. Wspieranie lokalnych imprez profilaktycznych promujących zdrowy styl życia
7. Popularyzacja i promocja działań profilaktycznych na łamach miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”.
8. Udział dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i rodziców w ogólnopolskiej akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Współfinansowanie tej kampanii przez zakup i dystrybucję niezbędnych materiałów profilaktycznych.
9. Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych – szkolenie właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
10. Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych – opracowanie i przestrzeganie wspólnie ułożonych regulaminów.
11. Zapewnienie wydatków materiałowych na zajęcia sportowe np. zakup sprzętu i stroje.
12. Edukacja publiczna w zakresie problematyki alkoholowej – plakaty, ulotki, współpraca z lokalnym miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom” Tablice informacyjne, zakup specjalistycznych czasopism.
13. Współpraca z samorządem lokalnym na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i z innymi samorządami w ramach porozumień.
Zadanie: Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Działania:
1. Wspieranie stowarzyszenia abstynenckiego – Klubu Abstynenta „Biebrza” w Sztabinie.
2. Zabezpieczenie lokalowe dla organizacji mitingów Grupy „A – A” Promyk.
3. Współpraca w tym zakresie z sąsiednimi gminami (Augustów, Suchowola, Dąbrowa Białostocka, Lipsk )
4. Dofinansowywanie szkoleń dla liderów klubu, gdy jest to uzasadnione merytorycznie i ma związek z wykonywaniem konkretnych zadań na rzecz jego członków albo społeczności lokalnej.
5. Współpraca Klubu z gminną komisją ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, z pomocą społeczną i innymi organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w realizację gminnego programu w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i zapewnieniu integracji społecznej.
Zadanie: Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Działania:
- Współpraca z Policją w zakresie zapobiegania naruszeniom prawa i wspólne podejmowanie interwencji, w szczególności, w przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim lub nietrzeźwym oraz w przypadku złamania zakazów promocji i reklamy napojów alkoholowych.
- Kierowanie aktów oskarżenia do sądu, występowanie przed sądem jako oskarżyciel publiczny.
Zadanie: Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie Centrów Integracji Społecznej.
Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sztabinie w sprawach : rozwiązywanie sytuacji osób pozostających bez pracy, uzależnionych od alkoholu, narkotyków, chorych psychicznie, zwolnionych z zakładów karnych, którzy ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, znajdują się w sytuacjach powodujących ubóstwo, ograniczających ich uczestnictwo w życiu społecznym, zdrowotnym i rodzinnym . Organizacji Gminnego Centrum Integracji Społecznej w roku 2007 Gmina nie przewiduje.
Rozdział III
Zasady realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizowany będzie z wykorzystaniem środków pochodzących z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Zadania ustalone w programie mogą być realizowane przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, w drodze zleceń na zasadach określonych w ustawie z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego, w ramach środków przewidzianych w budżecie Gminy Sztabin na rok 2007.
Rozdział IV
Zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
1. Członkowie Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za prace wynikające z realizacji zadań programowych, otrzymywać będą 10% najniższego wynagrodzenia za prace wykonywane w danym dniu.
2. Wynagrodzenie wypłacane jest z dołu na podstawie umowy o dzieło za wykonanie powierzonych prac poszczególnym członkom komisji.
Metryka strony