Protokół Nr 18/04
Protokół Nr 18/04
z posiedzenia Komisji Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych
Rady Gminy Sztabin odbytego w dniu 13 maja 2004r.
Obecni na posiedzeniu - zgodnie z zał. listą obecności (6 członków Komisji).
Miejsce posiedzenia sala konferencyjna UG Sztabin,
Posiedzenie rozpoczęto o godz. 9-ej, zakończona o godz. 14-ej.
W posiedzeniu udział wzięli:
- Skarbnik Gminy – Agnieszka Truszkowska
- Wójt Gminy – Tadeusz Drągiewicz
- Kierownik GOPS – Jadwiga Ruducan
Przewodnicząca Komisji p. Eugenia Siemiaszko otworzyła posiedzenie i stwierdziła, że uczestniczą w nim wszyscy członkowie i jest ono prawomocne. Następnie przedstawiła tematykę posiedzenia:
Realizując porządek posiedzenia, Przewodnicząca przedstawiła złożoną informację przez Wójta na temat realizacji zadań inwestycyjnych w Gminie Sztabin w 2004 r.- informacja w załączeniu.
Komisja informację przyjęła do wiadomości.
Następnie Przewodnicząca udzieliła głosu p. Zenonowi Sieńko – specjalista ds. rolnictwa i środowiska, który przedłożył do wglądu umowę zawartą w dniu 30 listopada 2001 roku na świadczenie usług eksploatacyjnych wodociągów i oczyszczalni ścieków pomiędzy Zarządem Gminy Sztabin, a Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych Gospodarstwo Pomocnicze Eksploatacja Wodociągów w Białymstoku. Poinformował także, że obecnie jakość odprowadzanych ścieków nie przekracza norm zawartych w pozwoleniu wodno-prawnym, co wynika z przeprowadzonych analiz ścieków. Wskazał również, że ostatnie badania laboratoryjne wody z wodociągu Krasnybór i Kamień wykazały, że nadaje się ona do spożycia przez ludzi i na potrzeby gospodarcze. Natomiast woda z wodociągu Jaziewo uzyskała warunkową przydatność do spożycia przez ludzi.
Obecni przedstawiciele z GP WZMiUW w Białymstoku uzupełniając wypowiedź w/w poinformowali, że czynią starania, aby poprawić jakość wody z wodociągu Jaziewo. Zostały już wymienione złoża filtracyjne wszystkie warstwy. Aby uzyskać wodę całkowicie spełniającą wszelkie normy należałoby zamontować odmanganiacze oraz dokonać odwiertu drugiej studni głębinowej. Nadmienił także, że nadal trwa niekontrolowany pobór wody przez odbiorców.
W dyskusji w tym temacie Pani Radna Małgorzata Chilicka stwierdziła, że zawarta umowa jest niekorzystna dla gminy, ze względu na fakt, iż jak wynika z treści umowy firma z którą zawarta została umowa, świadczy usługi w zakresie eksploatacji wodociągów, dokonuje drobnych remontów. Uważam, że należałoby dołożyć więcej obowiązków, chociażby z tego względu, że przekazane zadanie nie przynosi strat. Wskazała, że usuwanie awarii linii wodociągowych trwa czasami dłużej niż opiewa termin wynikający z umowy. Należałoby aneksować dotychczasową umowę lub w ogóle ją wypowiedzieć. Na zakończenie stwierdziła, że w jej ocenie decyzja w zakresie przekazania w administrowanie wodociągów i oczyszczalni była zbyt pochopna.
Pan Radny Adam Kamiński – przekazanie świadczenia usług eksploatacyjnych wodociągów i oczyszczalni ścieków przez były Zarząd Gminy wynikał z faktu, że prowadzący to zadanie ZGK w Sztabinie wykonywał je niewpełni właściwie, zakład przynosił straty dla gminy i postanowiono o jego likwidacji, a świadczenie usług eksploatacyjnych wodociągów i oczyszczalni ścieków przekazano ZMiUW GP w Białymstoku. Być może są niedociągnięcia w zawartej umowie. Dlatego też należałoby do niej wprowadzić zmiany, jeżeli jest ona nie korzystna dla gminy.
W dalszej dyskusji Komisja rozważała, czy nie właściwszym byłoby prowadzenie usług w zakresie dostaw wody i odprowadzania ścieków przez gminę. Ostatecznych wniosków w tym temacie Komisja nie wskazała.
Przewodnicząca stwierdziła, że zgodnie z tematyką posiedzenia Komisja winna dokonać oględzin hydroforni, oczyszczalni. W związku z tym Komisja wyjechała w teren. Z przeprowadzonego przeglądu sporządzono protokoły, które stanowią zał. do niniejszego protokołu.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała; Przewodniczyła:
Helena Danuta Drągiewicz Przewodnicząca Komisji
Eugenia Siemiaszko
Metryka strony