Protokół Nr 29/05
Protokół Nr 29/05
z posiedzenia Komisji Budżetu, Rolnictwa i Spraw Gospodarczych Rady Gminy Sztabin
odbytego w dniu
Obecni na posiedzeniu – zgodnie z listą obecności zał. do protokołu.
Nieobecni członkowie Komisji - Jan Chojnowski
Miejsce posiedzenia – sala konferencyjna Urzędu Gminy Sztabin.
Posiedzenie rozpoczęto o godz. 9-tej, zakończono o godz.
W posiedzeniu udział wzięli – Wójt Gminy, Inspektor UG - Janusz Lotkowski.
Przewodnicząca posiedzenia - Eugenia Siemiaszko.
Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji powitała przybyłych i stwierdziła, że w posiedzeniu uczestniczy 5 członków Komisji i obrady Komisji są prawomocne.
Tematyka posiedzenia:
- Ocena i analiza stanu dróg gminnych.
- wyjazd w teren.
2. Sprawy bieżące.
Komisja nie wniosła uwag do przedstawionego porządku posiedzenia i Przewodnicząca przystąpiła, do jego realizacji.
Do pkt. 1
Przewodnicząca Komisji przystępując do realizacji tematyki posiedzenia udzieliła głosu biorącemu w posiedzeniu Wójtowi Gminy, który poinformował Komisję o aktualnym stanie finansowym w dziale Transport. Wskazał, że w I kwartale br. wydatkowano już połowę środków przeznaczonych w dziale drogi publiczne gminne na: odśnieżanie - opłata rachunków dla firmy wykonującej tą usługę, równanie drogi w Polkowie, na zakup paliwa do sprzętu będącego własnością gminy, który między innymi również wykonywał odśnieżanie i zakup części do ciągnika. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami do planu na 2005r. nie będziemy prowadzić żadnych większych pracy na drogach w tym roku, za wyjątkiem równania i to Komisja winna mieć na uwadze podczas prowadzonych oględzin stanu dróg. Równiarkę wyślemy w sprzyjających warunkach do prowadzenia tych prac. W br. musimy również dokonać naprawy niektórych przepustów i mostków na drogach dojazdowych do łąk położonych na terenie gminy.
Nadmienił też, że część środków musimy pozostawić na okres listopad - grudzień zabezpieczając je na odśnieżanie. Tu wskazał, że posiadany sprzęt przez gminę do odśnieżania spełnia swą rolę, ale przy gwałtownych i obfitych opadach śniegu jeden ciągnik z pługiem nie jest w stanie odśnieżyć terenu całej gminy. Ponadto drogi przykryte grubą warstwą śniegu, tak jak to miało miejsce minionej zimy, należało dodatkowo odśnieżać wynajętą równiarką i ciągnikiem DT. Na wynajem tego sprzętu wydatkowano znaczne środki finansowe. W związku z tym sugeruję Komisji rozważenie zakupienia przez gminę równiarki drogowej, która służyć będzie do równania i odśnieżania dróg. Koszt poniesiony na zakup tego sprzętu zwróciłby się w ciągu kilku najbliższych lat.
W dyskusji radni: Hrehorowicz Henryk wskazał, że tam gdzie obecnie budowany jest wodociąg nie należałoby wchodzić z remontem dróg.
Wójt wyjaśnił, że w specyfikacji jest ujęta naprawa dróg po budowie wodociągu. Jednocześnie nadmienił, że posiada oświadczenie od firm zapewniające naprawę dróg, które zostały zniszczone podczas budowy drogi krajowej.
Odnośnie zamiaru zakupu równiarki członkowie Komisji w dyskusji poparli propozycje Wójta.
Dalszej dyskusji nie było. Przewodnicząca Komisji podziękowała Wójtowi za złożoną informację i Komisja wyjechała w teren.
Po dokonaniu w terenie oględzin stanu dróg Komisja ponownie spotkała się w urzędzie. Komisja z oględzin sporządziła protokół, który stanowi zał. do protokołu z posiedzenia Komisji. Protokół Komisja przekazała Wójtowi Gminy.
W trakcie dalszego posiedzenia Komisja w obecności Inspektora UG - p. Janusza Lotowskiego omówiła wyniki oględzin dróg.
Komisja stwierdziła, że należałoby dokonać:
- wycinki drzew na dzikim wysypisku w Cisewie. Obecnie wywożone są w to miejsce karcze usuwane z pasa drogi krajowej w trakcie jej modernizacji. Zdaniem Komisji zasypania obecnie istniejącego wyrobiska po byłej kopalni pospółki żwirowej będzie słuszne, gdyż jednocześnie zostanie zlikwidowane jedno z dzikich wysypisk śmieci.
- wystąpić do Nadleśnictwa Augustów o systematyczną naprawę uszkodzonych odcinków dróg leśnych, które uszkadzane są w trakcie wywozu drzewa.
Obecny na posiedzeniu w/w pracownik urzędu ustosunkowując się do powyższego wyjaśnił, że w celu likwidacji dzikiego wysypiska urząd gminy zezwolił wykonawcy drogi krajowej na wywiezienie w istniejące wyrobisko, gdzie powstało "dzikie wysypisko" karczy. Wykonawca zobowiązał się do uporządkowania tego terenu. Rosnące tam drzewa zostaną wycięte i przeznaczone na opał. W miejscu tym, gdzie przez wiele lat było dzikie wysypisko śmieci, po zakończeniu prac i rekultywacji terenu, można będzie na przykład posadzić las.
Poinformował także, że urząd wielokrotnie kierował prośby pisemne i ustne o naprawę dróg zniszczonych przez Nadleśnictwo. Jednak z uzyskanych informacji wynika, że w związku z brakiem środków w budżecie Nadleśnictwa na ten cel prace te nie są wykonywane. W tym roku ponownie wystąpimy w tej sprawie.
Ponadto Komisja stwierdziła, że stan dróg, co wynika z protokołu oględzin jest ogólnie na dzień dzisiejszy zadawalający, mimo to Komisja "za" 5 głosów stwierdziła, iż środki zabezpieczone w budżecie gminy na 2005 rok są niewystarczające na zaspokojenie potrzeb w zakresie utrzymania właściwego stanu dróg i dlatego zdaniem Komisji w ramach pozyskania dodatkowych środków do budżetu gminy na 2005 rok należałoby skierować na utrzymanie dróg.
Do pkt. 2
Komisja nie zgłosiła i nie rozpatrywała innych spraw poza ustalonymi jak wyżej.
Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że tematyka dzisiejszego posiedzenia została wyczerpana, podziękowała za uczestnictwo w posiedzeniu i zamknęła posiedzenie.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Helena Danuta Drągiewicz
Przewodniczyła:
Przewodnicząca Komisji
Eugenia Siemiaszko
Metryka strony