Zarządzenie Nr 193/08

Zarządzenie Nr 193/08
Wójta Gminy Sztabin
z dnia 16 maja 2008 roku

w sprawie wymagań, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

    Na podstawie art. 7 ust. 3a, w związku z art. 7 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r., Nr 236, poz. 2008) oraz § 2, § 3 i § 4 rozporządzenia ministra środowiska z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz. U. z 2006r., Nr 5, poz. 33) zarządzam, co następuje:

§ 1. Zarządzenie ustala wymagania, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Sztabin:

§ 2. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinien spełniać następujące wymagania:

1)  Być przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej/ Dz. U. z 2004r., Nr 173, poz. 1807/, który spełnia wymogi określone w art. 7 ustawy z dnia 19 listopada 1999r. - Prawo działalności gospodarczej /Dz. U. z 1999r., Nr 101, poz. 1178 z późn. zm./.

2)  Wykazać brak zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.

3)  Złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych właścicieli nieruchomości lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych , których spełnia wymogi określone w art. 8 ust. 1, 1 a ,2 i 2 a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /tj. Dz. U. z 2005r., Nr 2326, poz. 2008 z późn. zm./

4)  Spełniać warunki techniczno-organizacyjne, zapewniające wypełnienie wymogów wprowadzonych przepisami odnoszącymi się do gospodarowania odpadami.

5)  Posiadać tytuł prawny do dysponowania nieruchomością , na której położona jest baza transportowa, spełniająca wymagania przepisów budowlanych, sanitarnych i ochrony środowiska oraz dopuszczona do użytkowania na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.

6)  Posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdami samochodowymi , którymi będzie wykonywany transport odbieranych od właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych. Posiadane wyposażenie, środki techniczne, środki transportowe muszą być sprawne technicznie posiadające aktualne badania techniczne i świadectwa dopuszczenia do ruchu.

7)  Posiadać wszelkie wymagane prawem zezwolenia i uzgodnienia niezbędne do świadczenia usług w zakresie odbierania, transportu i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

8)  Posiadać potencjał finansowy, kadrowy i techniczny umożliwiający zorganizowanie i uruchomienie, w terminie do dnia 13 października 2006 roku, lokalnych /mobilnych punktów odbioru selektywnego odpadów/

9)  Dostarczyć właścicielom nieruchomości oraz najemcom/właścicielom lokali, do dnia 13 października 2006 roku, określone Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sztabin urządzenia do selektywnej zbiórki odpadów.

10) Posiadać sprzęt informatyczny wraz z oprogramowaniem, pozwalającym na prowadzenie od dnia 13 października 2006 roku, ewidencji przekazanych mu odpadów zebranych selektywnie, obliczenie średniego poziomu selekcji i naliczanie zniżek w opłatach.

11) Posiadać aktualną umowę umożliwiającą przekazanie odpadów do dalszego przetworzenia lub unieszkodliwienia przez instalacje, urządzenia i obiekty wymienione w Gminnym planie gospodarki odpadami.

12) W sytuacji, gdy instalacje, urządzenia i obiekty wymienione w Gminnym planie gospodarki odpadami nie zapewniają możliwości odbioru i przetworzenia lub unieszkodliwienia wszystkich wyselekcjonowanych strumieni odpadów, przedsiębiorca powinien sam posiadać takie możliwości lub mieć podpisane umowy z zarządzającymi obiektami, instalacjami lub urządzeniami posiadającymi takie możliwości. Dotyczy to zwłaszcza unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, kruszenia odpadów budowlanych, rozdrabniania i kompostowania odpadów zielonych, demontażu odpadów wielkogabarytowych, dokładnego sortowania opakowań, papieru, tektury, tekstyliów i metali, odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych.

13) Dostarczyć, w terminie do 13 sierpnia 2006 roku, szczegółową kalkulację kosztów funkcjonowania systemu, która, po weryfikacji, będzie stanowiła podstawę do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat.

14) W terminie miesiąca do dnia 13 listopada 2005 roku przekazać wójtowi, wykazy właścicieli nieruchomości, z którymi zawarli umowy, według stanu na dzień 13 października 2005 roku.

15) Przedsiębiorca odbierający odpad lub opróżniający zbiorniki jest zobowiązany, w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca sporządzić i przekazać Wójtowi wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy, oraz z którymi umowy wygasły.

16) Do wywozu komunalnych odpadów stałych należy używać samochodów szczelnych, czystych oraz oznakowanych w sposób umożliwiający indentyfikację świadczącego usługi.

17) Usługi należy wykonywać w sposób nie powodujący zanieczyszczenia miejsc załadunku i trasy wywozu odpadów.

18) Prowadzenie szczegółowej dokumentacji wykonywanych usług, zawierającej co najmniej:

a) adres nieruchomości

b) Nazwisko i imię właściciela nieruchomości

c) częstotliwość i rodzaj odbieranych odpadów komunalnych (w tym odbieranych selektywnie według kodów zgodnych z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001r., Nr 112, poz. 1206 lub wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz. U. z 2002r., Nr 188, poz. 1576)

d) datę i ilość odebranych odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych

e) miejsce odzysku lub unieszkodliwiania odebranych odpadów lu nazwę stacji zlewnej w przypadku nieczystości ciekłych.

f) prowadzenia ewidencji odbieranych odpadów zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. z 2001r., Nr 62 poz. 628 z późn. zm.)

g) prowadzenia dokumentacji dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów:

- rodzaj i miejsce odebranych odpadów

- miejsce odzysku odpadów lub nazwa i adres kolejnego posiadacza odpadów, któremu odpady zostały przekazane

h) okazywanie i udostępnianie informacji dotyczącej zbiórki odpadów komunalnych z uwzględnieniem zbiórki selektywnej, upoważnionym pracownikom Urzędu Gminy Sztabin

i) zapewnienia odbioru odpadów komunalnych wielkogabarytowych i zebranych selektywnie lub nieczystości ciekłych z obsługiwanej na podstawie umowy nieruchomości zabudowanej z częstotliwością określoną w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sztabin.

j) Odbierania od właścicieli nieruchomości selektywnie zebranych odpadów w taki sposób , aby nie powodować ich mieszania z odpadami innego rodzaju.

k) Poddania myciu ,odkażaniu i dezynfekcji pojazdów służących do odbioru odpadów komunalnych lub transportu nieczystości ciekłych, po zakończeniu każdego dnia roboczego.

l) celem zagwarantowania ciągłości świadczenia usług należy dysponować samochodami rezerwowymi w przypadku awarii pojazdu.

ł) posiadać umowę ubezpieczenia od szkód powstałych w wyniku prowadzonej działalności

     19) Przedsiębiorca jest również zobowiązany do:

       a) składania do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy Wójtowi Gminy Sztabin informacji dotyczącej:

- masy odebranych poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych z terenu gminy Sztabin w tym:

  • zebranych selektywnie z podaniem ilości poszczególnych odpadów oraz numerów ich kodów.

- masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i nie składowanych na składowiskach odpadów i sposobu ich zagospodarowania z uwzględnieniem miejsc unieszkodliwiania.

20) Przedsiębiorca zobowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa miejscowego ustanowionego przez Radę Gminy Sztabin , a w szczególności dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminie ,planu gospodarki odpadami i prawa ochrony środowiska

§ 3. Zarządzenie podaje się do publicznej wiadomości, w szczególności poprzez rozwieszenie w miejscach publicznych, położonych na terenie Gminy Sztabin, oraz poprzez umieszczenie w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Gminy Sztabin.

§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

§ 5. Traci ważność Zarządzenie Wójta Gminy Sztabin Nr 23/06 z dnia 4 kwietnia 2006r. w sprawie wymagań , jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Wójt Gminy
Tadeusz Drągiewicz

Metryka strony

Udostępniający: Zenon Sieńko - Insp. ds. rolnictwa i środowiska

Wytwarzający/odpowiadający: Wojciech Hryń

Wprowadzający: Wojciech Hryń

Data wprowadzenia: 2008-05-29

Data modyfikacji: 2008-05-29

Opublikował: Wojciech Hryń

Data publikacji: 2008-05-29