Zarządzenie Nr 74/07

ZARZĄDZENIE Nr 74/07

Wójta Gminy Sztabin

z dnia 21 marca 2007r.

w sprawie ustalenia regulaminu rozliczeń kosztów dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach stanowiących własność Gminy Sztabin.

   Na podstawie art. 9 ust. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z  2005r., Nr 31, poz. 266; z 2004r., Nr 281, poz. 2783 i poz. 2786;  z 2006r., Nr 86 poz. 602, Nr 94 poz. 657, Nr 167, poz. 1193, Nr 249, poz. 1833), art. 45a ust. 9 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r.  Prawo Energetyczne (Dz. U. z 2006r., Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1123, Nr 170 poz. 1217; z 2007r., Nr 21 poz. 124) oraz § 6 ust. 2 ”Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Sztabin na lata 2005-2009” stanowiącego załącznik do uchwały Nr XIX/183/05 Rady Gminy Sztabin z dnia 28 czerwca 2005r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Sztabin zarządzam co następuje:

§ 1.  Ustalam „Regulamin rozliczeń kosztów dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach stanowiących własność Gminy Sztabin”,  w brzmieniu  podanym w Załączniku Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 2. Wykonanie zarządzenia powierzam:

            Inspektorowi ds. gospodarki mieszkaniowej i bhp w zakresie wprowadzenia zmian w wysokości opłat,

            Dyrektorom: Zespołu Szkół Samorządowych w Sztabinie, Zespołu Szkół Samorządowych w Krasnymborze, Szkoły Podstawowej w Jaziewie w zakresie ustalenia procedur związanych z ustaleniem czasookresu i sposobu odczytów licznika c.w.,ustalenia kosztów wytworzenia ciepła,

            Skarbnikowi Gminy - w zakresie ustalenia kosztów wytworzenia ciepła,

            Głównej Księgowej Budżetu Oświaty, Urzędu Gminy – w zakresie ustalania kosztów wytworzenia ciepła.

§ 3.  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Wójt

Tadeusz Drągiewicz

 

 

 

 

 Załącznik do

zarządzenia Nr 74/07

Wójta Gminy Sztabin

z dnia 21 marca 2007r.

 

REGULAMIN

rozliczeń kosztów dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach stanowiących własność Gminy Sztabin.

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. Postanowienia niniejszego Regulaminu określają zasady rozliczeń kosztów wytworzenia i dostawy ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w lokalach mieszkalnych i użytkowych, w budynkach stanowiących własność Gminy Sztabin.

§ 2. Ilekroć w Regulaminie używa się niżej wymienionych pojęć, należy przez to rozumieć:

           lokal – to lokal mieszkalny lub użytkowy, użyteczności publicznej;

           użytkownik lokalu – to osoba mająca tytuł prawny do lokalu;

           sezon grzewczy – to okres, w którym ciepło jest dostarczane do budynków;

           okres rozliczeniowy – to okres 12 miesięczny, obowiązujący od dnia 01 lipca roku bieżącego do dnia 30 czerwca roku następnego;

           powierzchnia ogrzewana – to suma powierzchni ogrzewanej lokali i części wspólnych;

           kubatura ogrzewana budynku – to suma kubatur ogrzewanych lokali i części wspólnych;

           koszt wytworzenia ciepła – to suma wszystkich kosztów poniesionych przez Wytwórcę ciepła w danym okresie rozliczeniowym;

           stawka przedpłaty jednostkowej – to stawka w zł /m 2, m3/, miesiąc stanowiąca podstawę do wyliczenia zaliczki opłat za ciepło;

           jednorazowy zwrot/dopłata – to różnica pomiędzy stawką rzeczywistą a stawką przedpłaty obowiązującą w danym okresie rozliczeniowym;

           c.o - centralne ogrzewanie;

           c.w.u. – ciepła woda użytkowa;

            Wytwórca ciepła - osoba ponosząca koszty wytworzenia ciepła.

 

II. PODSTAWOWE ZASADY ROZLICZANIA KOSZTÓW  WYTWORZENIA  ENERGII CIEPLNEJ

§ 3. 1. Podstawą rozliczenia kosztów energii cieplnej jest suma kosztów poniesionych na wytworzenie i dostarczenie ciepła do budynku lub grupy budynków.

2. Rozliczenia kosztów wytworzenia ciepła z użytkownikami lokali dokonuje się za roczny okres rozliczeniowy, w oparciu o zestawienie poniesionych rzeczywistych kosztów, o których mowa w ust. 1, według stanu na dzień 30 czerwca każdego roku.

3. Na koszt wytworzenia energii cieplnej składają się:

        opłaty za zakup nośnika energii (olej opałowy, biomasa, itp.),

        opłata za zużytą energię elektryczną,

         koszty robocizny osób obsługujących pracę urządzeń wytwarzających ciepło,

        koszty transportu nośników energii,

        inne udokumentowane koszty.

4. Koszt wytworzenia energii cieplnej ustala się w oparciu o Zestawienie Kosztów Ogrzewania za dany okres rozliczeniowy, sporządzone przez Wytwórcę ciepła i zaakceptowane przez Wójta Gminy.

5.  Wszystkie elementy kosztów ujęte w  kalkulacji muszą być zgodne z ewidencją  księgową.

6. Rozliczenia za energię cieplną z poszczególnymi użytkownikami lokali sporządzane będą na podstawie  umowy najmu lokalu lub innego tytułu prawnego do używania lokalu.

7. Rozliczenie kosztów ciepła dostarczonego do wewnętrznej instalacji co w lokalu i do instalacji c.o. w części wspólnej prowadzi się proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury danego lokalu w stosunku do powierzchni lub kubatury całego budynku.

8. Rozliczanie kosztów ciepła dostarczonego do instalacji cwu prowadzi się  w oparciu o Zestawienie Ilości Ciepłej  Wody zużytej przez użytkowników lokali w danym okresie rozliczeniowym.

9.  W przypadku braku dostępu do wodomierza ciepłej wody użytkowej lub stwierdzenia jego wadliwego działania (uszkodzenie, brak legalizacji itp.) przyjmuje się zużycie cwu według przeciętnej normy zużycia określonej rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002r. (Dz. U. Nr 8, poz. 70). Zużycie normatywne wynosi: 2,10 m3 /osobę/ m-c w lokalu położonym w budynku bez kanalizacji i 2,70 m3 /osobę/ m-c w lokalu położonym w budynku podłączonym do kanalizacji. W tym wypadku pobierana będzie opłata ryczałtowa wynikająca z iloczynu w/w stawek i kosztu ogrzania 1 m3 wody w danym budynku.

10. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia  danych co do liczby faktycznie zamieszkałych osób w danym lokalu -przyjmuje się zamieszkanie trzech  osób.

§ 4. Jeżeli w budynku, do którego jest dostarczane ciepło, znajdują się lokale mieszkalne i  użytkowe, to przy rozliczeniu kosztów centralnego ogrzewania stosuje się jednolity sposób ich rozliczania.

 

III. ZASADY ROZLICZANIA KOSZTÓW CENTRALNEGO OGRZEWANIA  I CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ

§ 5. 1. Suma kosztów poniesionych przez Wytwórcę ciepła na wytworzenie i dostarczenie energii cieplnej do budynku lub grupy budynków w danym okresie rozliczeniowym podlega rozliczeniu.

2. Rozliczenie kosztów co i cwu  polega na:

           Obliczeniu rzeczywistych kosztów wytworzenia i dostawy ciepła do lokalu na cele c.o w okresie rozliczeniowym w sposób następujący:

- kcol = V x t1 x t 2 x kcob;

 gdzie: kcol - koszt c.o. lokalu,

           kcob - koszt c.o budynku,

- t1 – wskaźnik powierzchni, kubatury użytkowej budynku wyliczony ze wzoru:

t1 =  1000 :  kubatura, powierzchnia ogrzewana budynku,

- t2 – wskaźnik kubatury użytkowej części wspólnej wyliczony według wzoru:

t2 = 1 + Vwsp : V lok.

gdzie: V – kubatura /pow/ ogrzewana lokalu ,

Vwsp – kubatura /pow/ ogrzewana części wspólnej,

Vlok – kubatura /pow/ wszystkich lokali korzystających z części wspólnej.

           Wyliczeniu rzeczywistej stawki jednostkowej za podgrzanie wody (cwu) w  [zł/m3/m-c], która jest ilorazem kosztów poniesionych przez Wytwórcę ciepła na podgrzewanie wody w danym okresie rozliczeniowym, ilości podgrzanej wody w m3 i liczby miesięcy trwania okresu rozliczeniowego;

           Zbilansowaniu kosztów wytworzenia ciepła i sumy miesięcznych zaliczek za co i cwu wniesionych przez użytkowników lokali, w danym okresie rozliczeniowym;

           Wyliczeniu  kwoty zwrotu lub dopłaty, która jest wynikiem bilansu zgodnie z zapisem pkt. 3;

            Rozliczanie kosztów ciepła dostarczonego do instalacji cwu prowadzi się  w oparciu o  Zestawienie Ilości Ciepłej  Wody zużytej przez użytkowników lokali w danym okresie rozliczeniowym.

- Koszt ciepła dostarczonego do instalacji cwu  wylicza się według wzoru:

Kcwu = Sjcwu * Z 

gdzie: Sjcwu – rzeczywista stawka jednostkowa za podgrzanie wody w [zł/m3],

                 Z  -  ilość wody ciepłej zużytej w danym lokalu w okresie rozliczeniowym w [m3].

§ 6. 1. Zmiana stawki jednostkowej następuje raz na 12 miesięcy.

2. Użytkownik lokalu korzystający z centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej obowiązany jest wnosić miesięczne zaliczki na poczet kosztów wytworzenia i dostawy ciepła do lokalu.

3. Zestawienie kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej winno nastąpić przed upływem jednego miesiąca od zakończenia okresu rozliczeniowego.

4. Użytkownicy lokali otrzymują pisemne, imienne rozliczenie kosztów co i cwu.

5. Wysokość nowej zaliczki obowiązuje od dnia podanego przez właściciela lokalu.

6. Użytkownik lokalu może reklamować rozliczenie w okresie dwóch tygodni, od daty jego otrzymania, pisemnie lub osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin.

§ 7. 1 Jeżeli w wyniku rozliczenia wniesionych zaliczek nastąpi nadpłata zaliczana jest ona na poczet bieżących opłat miesięcznych za korzystanie z lokalu.

2. Jeżeli suma wpłaconych zaliczek miesięcznych nie pokryje należności wynikających z rozliczenia, użytkownik lokalu jest zobowiązany dopłacić brakującą kwotę w terminie określonym przez właściciela.

3. W budynkach wyposażonych w instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, końcowe wyniki na poszczególnych rodzajach działalności są wzajemnie kompensowane, czyli niedopłata na kosztach ciepłej wody pokrywana jest z nadpłaty na kosztach centralnego ogrzewania.

 

 

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 8. 1. Za uszkodzenia instalacji co i cwu oraz urządzeń pomiarowych, które powstały z winy użytkownika lokalu odpowiada użytkownik tego lokalu.

2. Niedopuszczalna jest jakakolwiek ingerencja użytkownika lokalu w instalację co lub cwu a w szczególności:

           montaż dodatkowych grzejników lub dokładanie elementów grzejnych do istniejących grzejników,

           wymiana istniejących grzejników bez zgody właściciela lokalu,

           wymiana zaworów grzejnikowych bez zgody właściciela,

           montaż zaworów termostatycznych bez zgody właściciela,

           demontaż grzejników,

           samowolne spuszczanie wody z instalacji co lub z jej części.

3. Za wszelkie uszkodzenia i działania, o których mowa w ust. 2 użytkownik lokalu ponosi odpowiedzialność finansową.

4. Użytkownik lokalu zostanie obciążony kosztami:

           usunięcia przez właściciela skutków samowolnej ingerencji w instalację c.o. lub c.w.u,

           samowolnego spuszczania wody z instalacji co (na podstawie faktur wystawionych przez dostawcę wody),

           naprawienia szkód w imieniu właściciela budynku lub w imieniu osób trzecich  niezależnie od własnej odpowiedzialności cywilnej i karnej z tytułu  spowodowania i wyrządzenia szkód.

§ 9. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje od pierwszego okresu rozliczania energii cieplnej, następującego po wejściu w życie niniejszego regulaminu.

§ 10. Do dnia, o którym mowa w § 9 rozliczenie kosztów ciepła dostarczonego do  poszczególnych lokali na cele co i cwu prowadzone będzie na dotychczasowych zasadach.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Sztabin

Wytwarzający/odpowiadający: Wojciech Hryń

Wprowadzający: Wojciech Hryń

Data wprowadzenia: 2007-03-29

Data modyfikacji: 2007-03-29

Opublikował: Stefan Korycki

Data publikacji: 2007-03-29